BOYS ATHLETE OF THE YEAR

JAEKOB VOLLBRECHT

Courtland

The senior won his fifth career state title, claiming the Class 4 shot put (61–7.5) and finished a close second in the discus (170–10).

GIRLS ATHLETE OF THE YEAR

ALEXIS CLARK

James Monroe

The senior won her eighth and ninth state titles, claiming the Class 3 shot put and discus titles. She had the state’s best regular-season shot (48–5).

COACH OF THE YEAR

HARRY BOOTH

Colonial Forge

His Eagles swept the Region 6B team boys and girls team championships. The girls also won the Commonwealth District title.

BOYS FIRST TEAM

HENRIK ANDERSON

Mountain View

The senior capped a stellar career with a 5D regional 800-meter title and second-place finish in the state 1,600.

LIMIAH COLEMAN

Spotsylvania

The junior won district and regional titles in the high jump before placing second in the event at the Class 3 state meet.

JAREN HOLMES

Riverbend

After claiming Region 6B titles in the 110 hurdles and triple jump, the junior was secod in the state in the long and triple jumps.

ZACK KINDEL

Colonial Forge

The junior placed second in the 800 at region, sixth in the 400 at state and anchored a state record-setting 1,600 relay team.

PHILIP LAMBERT

Stafford

The Stanford-bound senior claimed a Region 5D title in the 3,200 meters and finished fourth in the state in the event.

VINSON LOGAN

Colonial Forge

The senior posted the area’s best times at 100 and 200 meters. He was second in the 100 and third in the 200 at region.

ZACHARY WADAS

Courtland

The junior won a Class 4 state title in the 400 meters (48.74) and finished second in the 200. He won district titles at 100, 200 and 400 meters.

GIRLS FIRST TEAM

SAMANTHA FORD

Mountain View

The senior posted the area’s best times in the 100 and 200 and won a regional title in the 100. She ran on the state runnerr-up 400 relay.

GENNIFER HIRATA

Stafford

The junior was unbeaten in the pole vault all season and set a state record (12-9) before claiming the 5A state championship.

TIANA LEWIS

Colonial Forge

The junior posted the Commonwealth District’s top times for the season in both the 100 (15.39) and 300 (46.16) hurdles.

AALIYAH PYATT

Massaponax

The freshman placed second in the region and fifth in the state in the 400and anchored a fourth-place 1,600 relay team at state.

MAKALA PURIFOY

Colonial Forge

The sophomore won Commonwealth District and Region 6B titles in the high jump and placed second in the state meet at 5-6.

SAVANNAH ROARK

Courtland

The sophomore finished third in the Class 4 state meet in the 1,600 and fourth in the 3,200 and posted area-best times in both.

SEARRA WHITE

Mountain View

The senior posted the area’s best long jump (17-11.5), the No. 2 triple jump (36-2.75) and ran on the state runner-up 400 relay team.

BOYS HONORABLE MENTION

Taylor Beckford, Mountain View

Jashaad Boatwright, Mountain View

Kim Carruthers, Chancellor

Mark Carter, Louisa

Dejon Coker, Riverbend

Darnell Council, North Stafford

Josh Daggett, Riverbend

Zion Davis-Thompson, North Stafford

Ed Deskins, Colonial Forge

Sean Dobb, Louisa

Seifeldin Eltablyhi, Colonial Forge

Dillon Fields, Riverbend

Peter Fulton, Mountain View

Jonathan Gray, Colonial Forge

Robert Gunia, Courtland

Micah Harris, Chancellor

Peter Haynes, James Monroe

Isaac Haywood, Louisa

James Johnson, Massaponax

Chauncey Longman, Chancellor

Rafael Mas, Colonial Forge

Zakary McNabb, Culpeper

Jordan Miller, Colonial Forge

Jordan Osbourne, Stafford

Jason Reilly, North Stafford

Jordan Rice, Riverbend

Tre Ross, Brooke Point

Paul Sepulveda, Stafford

Chris Simmons, Culpeper

Matthew Spicer, Courtland

Elijah Suggs, Orange

Trevor Thomas, Colonial Forge

Bowen Varney, Louisa

Johnnie Walker, Colonial Forge

Tyler West, Mountain View

Joel Whitmore, Courtland

Jacob Woodson, Louisa

Robb Young, Colonial Forge

GIRLS HONORABLE MENTION

Celia Agee, Louisa

Victoria Barrett, North Stafford

Paris Beaver, Culpeper

Aniyah Benjamin, Stafford

Ginny Beringer, James Monroe

Amara Boddie, Caroline

Alexa Boggan, Massaponax

Jordan Burzynski, Mountain View

Jenna Chang, Stafford

Stephanie Cooke, King George

Dominique Cunnigham, Massaponax

Journe Dundy, Colonial Forge

Akeila Edwards, Chancellor

Allison Fick, Colonial Forge

Kirstyn Gilyard, Eastern View

Azhanique Houston, King George

Abigail Howes, Courtland

Julianne Hudson, Massaponax

Jaliyah Hull, Eastern View

Greta Lambert, Stafford

Jamie Macecevic, North Stafford

Terriana Neely, Louisa

Dahja Price, Louisa

Jana Riley, Colonial Forge

Stephanie Robson, Culpeper

Maegan Savoie, Colonial Forge

Se’Lis Sharpe, Brooke Point

Hannah Snodgrass, Orange

Morgan Snow, North Stafford

Jasmine Tompkins, Orange

Jordan Venning, Mountain View

Paityn Walker, Colonial Forge

McKenzi Watkins, Colonial Forge

Kendra Williams, Mountain View

Sierra Winbush, North Stafford

Aubrey Wingeart, King George

Get our Saturday Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Recommended for you

Load comments