GIRLS

High jump: 1. Paris Beaver (Cu) 5–4; 1. Makala Purifoy (CF) 5–4; 3. Jade Rasberry (NS) 5–0; 3. Jada Reeves (Or) 5–0; 3. Stephanie Robson (Cu) 5–0; 3. Dejah Saunders (BP) 5–0; 3. Nayome Shipp (CF) 5–0; 3. Ahteara Winn (Lou) 5–0.

Long jump: 1. Victoria Barrett (NS) 18–4; 2. Dahja Price (Lou) 17–0; 3. Stephanie Robson (Cu) 16–10.5; 4. Brianna Denson (JM) 16–10.25; 5. Paris Beaver (Cu) 16–9.25; 6. Dejah Saunders (BP) 16–9.

Triple jump: 1. Paris Beaver (Cu) 37–0; 1. Jordan Venning (MV) 37–0; 3. Stephanie Robson (Cu) 35–9; 4. Makala Purifoy (CF) 35–0.25; 5. Jordyn Williams (CF) 34–9; 6. Dezmajia Carter (Lou) 34–8.

Shot put: 1. Jasmine Tompkins (Or) 37–10; 2. Meikayla Baker (Ct) 35–3; 3. Elena Beasley (CF) 33–8.5; 4. Amari Boddie (Ca) 33–7; 5. McKenzie Morton (Sp) 32–6; 6. Grace Lamarca (JM) 31–11.5.

Discus: 1. Masen Armel (Cu) 106–1; 2. Kendra Williams (MV) 102–2; 3. Jaliyah Hull (EV) 97–11; 4. Zoriana Chisley (Ca) 95–1; 5. Jasmine Tompkins (Or) 92–9; 6. Amari Boddie (C1) 92–7.

Pole vault: 1. Gennifer Hirata (St) 14–0; 2. Jamie Macecevic (NS) 12–0; 3. Celia Agee (Lou) 11–6; 4. Chloe Fritz (Lou) 10–0; 5. Brianna Hoffman (Cu) 9–9; 6. Caroline Brown (Lou) 9–6.

100: 1. Jordan Burzynski (MV) 12.24; 2. Morgan Snow (NS) 12.31; 3. Dahja Price (Lou) 12.43; 4. Laneesa Whittaker (NS) 12.74; 5. Savannah Jackson (CF) 12.87; 5. Makaila Keyes (Ct) 12.87.

200: 1. Aaliyah Pyatt (Ma) 23.99; 2. Morgan Snow (NS) 24.57; 3. Jordan Burzynski (MV) 25.65; 4. Yasmin Deane (JM) 25.86; 5. Akeila Edwards (Ch) 26.03; 6. Dahja Price (Lou) 26.13.

400: 1. Aaliyah Pyatt (Ma) 54.12; 2. Morgan Snow (NS) 57.24; 3. Jordan Burzynski (MV) 57.78; 4. Yasmin Deane (JM) 58.28; 5. Ginny Beringer (JM) 58.81; 6. Karrington Owens (MV) 59.72.

800: 1. Ginny Beringer (JM) 2:18.17; 2. Paityn Walker (CF) 2:19.67; 3. Maegan Savoie (CF) 2:22.76; 4. Karrington Owens (MV) 2:25.72; 5. Laura Peterson (MV) 2:26.65; 6. Kayla Kosco (Ma) 2:28.33.

1,600: 1. McKenzi Watkins (CF) 5:11.63; 2. Cierra Caicedo (Lou) 5:25.03; 3. Lola Garvie (Ma) 5:26.24; 4. Allison Fick (CF) 5:26.27; 5. Kayla Loescher (CF) 5:27.68; 6. Sarah Seay (Lou) 5:37.63.

3,200: 1. McKenzi Watkins (CF) 11:05.43; 2. Kayla Loescher (CF) 11:42.51; 3. Lola Gravie (Ma) 12:04.09; 4. Cierra Caicedo (Lou) 12:09.99; 5. Eva Kerr (JM) 12:13.13; 6. Emma Wunderly (MV) 12:18.22.

100 hurdles: 1. Abigail Howes (Ct) 15.88; 2. Alyssa Robson (Cu) 15.94; 3. Isha Sesay (BP) 15.95; 4. Brianna London (Ct) 15.97; 5. Sophie Karney (Lou) 16.08; 6. Akeila Edwards (Ch) 16.73.

300 hurdles: 1. Abigail Howes (Ct) 46.42; 2. Alyssa Robson (Cu) 47.12; 3. Sophie Karney (Lou) 47.24; 4. Alexa Boggan (Ma) 48.52; 5. Dejah Saunders (BP) 49.06; 6. Ashley Perminter (St) 49.38.

400 relay: 1. Louisa 49.62; 2. Colonial Forge 50.34; 3. Brooke Point 50.42; 4. James Monroe 50.80; 5. Eastern View 51.62; 6. Massaponax 51.88.

1,600 relay: 1. James Monroe 4:01.41; 2. Courtland 4:05.53; 3. Chancellor 4:12.77; 4. King George 4:15.81; 5. Massaponax 4:16.62; 6. Louisa 4:18.83.

3,200 relay: 1. Massaponax 9:59.11; 2. Louisa 10:07.38; 3. Mountain View 10:07.58; 4. Culpeper 10:28.74; 5. Colonial Forge 10:34.67; 6. Stafford 10:40.30.

BOYS

High jump: 1. Limiah Coleman (Sp) 6–4; 2. Manuel Pellot (NS) 6–2; 2. Trevor Thomas (CF) 6–2; 4. Michael Blevins (EV) 6–0; 4. Isaac Haywood (Lou) 6–0; 4. Jaiven Plummer (Ma) 6–0.

Long jump: 1. Jaren Holmes (Rb) 22–6.5; 2. Isaac Haywood (Lou) 21–10.25; 3. James Hinton (Cu) 21–8.5; 4. Taylor Beckford (MV) 21–6.5; 5. Jashaad Boatwright (MV) 21–2; 6. Tivon Tillmon (Ca) 20–10.75.

Triple jump: 1. Jaren Holmes (Rb) 46–7.5; 2. Taylor Beckford (MV) 44–9; 3. Isaac Haywood (Lou) 44–4.5; 4. Jashaad Boatwright (MV) 43–7.5; 5. Thomas Yates (EV) 43–3.5; 6. Donovan Bastidas (Ca) 41–10; 6. Nashawn Leftridge (NS) 41–10.

Shot put: 1. Jackson Vollbrecht (Ct) 49–10.75; 2. Chester Monroe (Ca) 49–0; 3. Isaiah Ramadane (Sp) 48–9; 4. Jason Reilly (NS) 45–1; 5. Dylan Scott (Ct) 44–8.5; 6. Tyler Collins (Rb) 43–10.5.

Discus: 1. Jackson Vollbrecht (Ct) 147–0; 2. Isaiah Ramadane (Sp) 146–5; 3. Isaiah Blount (Ca) 143–1; 4. Jason Reilly (NS) 137–10; 5. Dylan Scott (Ct) 137–5; 6. Jahleel Teets (BP) 130–2.

Pole vault: 1. Seifeldin Eltablyhi (CF) 14–0; 1. Colton Ocetnik (MV) 14–0; 3. Ian Richardson (Ct) 13–6; 4. Jacob Woodson (Lou) 13–0; 5. Logan McGhee (Lou) 10–6; 6. Joseph Karstetter (EV) 10–0; 6. Daniel Martino (Rb) 10–0.

100: 1. Jean Benjamin (St) 10.97; 2. Daryl Johnson (NS) 11.02; 2. Ashton King (EV) 11.02; 4. Sean Asbury (NS) 11.04; 4. Manuel Pellot (NS) 11.04; 6. Jeffrey Gordon (BP) 11.13.

200: 1. Zachary Wadas (Ct) 21.59; 2. Matthew Spicer (Ct); 21.83; 3. Jeffrey Gordon (BP) 22.31; 4. Ronald Gaymon (St) 22.32; 5. Ed Deskins (CF) 22.60; 6. Jean Benjamin (St) 22.74.

400: 1. Matthew Spicer (Ct) 48.90; 2. Ronald Gaymon (St) 49.80; 3. Zachary Wadas (Ct) 50.03; 4. Jashaad Boatwright (MV) 51.04; 5. James Johnson (Ma) 51.52; 6. Gian Torres (Rb) 51.80.

800: 1. Micah Harris (CF) 1:55.09; 2. Paul Sepulveda (St) 1:59.84; 3. Anthony Solorzano (MV) 2:00.51; 4. Bowen Varney (Lou) 2:01.42; 5. Connor Adkins (Ch) 2:02.03; 6. Jeremiah Chukwu (Ch) 2:02.91.

1,600: 1. Dillon Fields (Rb) 4:26.98; 2. Paul Sepulveda (St) 4:30.50; 3. Robert Gunia (Ct) 4:33.62; 4. William Snead (JM) 4:34.64; 5. Michael Arner (CF) 4:34.67; 6. Elijah Owings (CC) 4:36.55.

3,200: 1. Michael Arner (CF) 9:52.05; 2. Mitch Dolby (JM) 9:54.36; 3. Branden Wood (Lou) 9:54.89; 4. Paul Sepulveda (St) 9:55.11; 5. Nathan Notgrass (St) 9:56.18; 6. Dillon Fields (Rb) 9:58.73.

110 hurdles: 1. Jordan Osbourne (St) 15.13; 2. Jaren Holmes (Rb) 15.37; 3. James Johnson (Ma) 15.48; 4. Jordan Miller (CF) 15.55; 5. Yoan Kongai (Ct) 15.64; 6. Jacob Woodson (Lou) 15.91.

300 hurdles: 1. James Johnson (Ma) 39.71; 2. Jacob Woodson (Lou) 40.16; 3. Yoan Kongai (Ct) 40.25; 4. Jordan Osbourne (St) 41.13; 5. Jordan Miller (CF) 41.72; 6. Ryan Lovell (Ct) 42.05.

400 relay: 1. Brooke Point 43.95; 2. Mountain View 43.96; 3. Louisa 44.43; 4. Colonial Forge 44.63; 5. Courtland 44.63; 6. Culpeper 44.69.

1,600 relay: 1. Massaponax 3:31.08; 2. Courtland 3:31.48; 3. Louisa 3:32.74; 4. Colonial Forge 3:34.12; 5. Caroline 3:34.72; 6. Stafford 3:34.81.

3,200 relay: 1. Chancellor 8:18.19; 2. Colonial Forge 8:20.00; 3. Louisa 8:35.44; 4. Stafford 8:37.71; 5. Riverbend 8:37.72; 6. King George 8:38.97.

Get our Saturday Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Recommended for you

Load comments